C- 08-1 Zásady odběru vzorku žilní a kapilární krve

Odběr žilní krve

Bezpečnostní aspekty

1.     Každý vzorek krve je nutné považovat za potencionálně infekční. Je nutné zabránit zbytečným manipulacím s krví, které by mohly vést ke kontaminaci pokožky odebírající osoby, veškerých zařízení používaných při odběru nebo ke vzniku infekčního aerosolu.

2.     Je nutné zajistit dostupnost lékaře při případných komplikacích při odběru.

3.     U nemocných s poruchami vědomí nebo u malých dětí je nutné k zabránění případného poranění očekávat nenadálé pohyby nebo reakce na vpich. Komplikace se musí ohlásit VŠ pracovníkovi laboratoře.

4.     Veškeré manipulace s odběrovými jehlami se musí provádět s maximální opatrností.

5.     Pro odběry krve pacientů v izolaci se respektují zvláštní pokyny (pokud existují).

6.     Je zakázáno provádět odběry materiálu v místnostech s možným zdrojem infekčního aerosolu (v místnostech s centrifugami, dávkovači, vývěvami a podobně).

7.     Prevence hematomu zahrnuje zejména:

·        punkce pouze horní žilní stěny s jistotou, že jehla jen touto stěnou úplně pronikla

·       včasné odstranění turniketu (zejména před odstraněním jehly ze žíly)

·       používání jen velkých povrchových žil

·       aplikace přiměřeného tlaku na místo vpichu při ošetření rány po odběru                                                                  

Obecné zásady

·       Standardní odběr venózní krve provádíme obvykle  ráno mezi 6 - 8 hodinou, obvykle po 8 - 12 hodinovém lačnění, protože obsah řady látek v krevní plazmě v průběhu dne kolísá (diurnální rytmus). Před odběrem nekouřit.

·       Pacienta poučíme, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, má je pacient vynechat 3 dny před odběrem. Jinak nutno uvést podávané léky na požadavkovém listu.

·       Vliv diety:

·       dieta bohatá na tuky - zvýšení triglyceridů

·       dieta s vyšším obsahem sacharidů - snížení triglyceridů, draslíku a fosfátů

·       dieta bohatá na bílkoviny - výrazné zvýšení urátu

 

·       Vliv tělesné zátěže:

·       změny koncentrace všech látek bezprostředně se podílejících na energetickém metabolismu - laktát, mastné kyseliny, glukóza aj., může se měnit pH a pO2

·       změna distribuce vody a nízkomolekulárních látek mezi krevním řečištěm a intersticiem - zahuštění makromolekulárních látek (bílkoviny aj.)

·       zvýšení aktivity kreatinkinázy, ALT, fosfátů a kreatininu

·       snížení thyroxinu v séru

 

·       Biorytmy - řada parametrů v séru vykazuje jak cyklické změny v průběhu dne, tak v průběhu týdnů (menstruační cyklus), tak i v průběhu roku (sezónní variace) :

·       železo může být odpoledne až o 30% (!) nižší než dopoledne

·       kolísání hodnot cholesterolu, draslíku, fosfátů a kyselé fosfatázy v séru je větší v průběhu dne než ze dne na den

·       méně než 1% kolísaní je u sodíku, chloridů a vápníku

·       celková bílkovina a albumin se v delších časových úsecích mění asi o 30%

·       cholesterol, kreatinin, draslík, urát, fosfáty a fosfatázy kolísají ze dne na den v rozsahu 4 až 10%

·       o 15 až 21% se může měnit koncentrace močoviny, lipidů a AST ze dne na den

·       železo a ALT se v séru mění ze dne na den až o 30%

·       Ráno před odběrem nemá pacient trpět žízní. Je vhodné, napije-li se pacient před odběrem čaje.

·       Pokud nejde o ležící pacienty, má pacient před odběrem klidně sedět nejméně 15 (optimálně však 30) minut, krev je vhodné odebírat rovněž vsedě, a to v křesle umožňujícím položit pacienta, dojde-li k náhodnému kolapsu.

·       Těsně před odběrem zjistí lékař, sestra nebo laborant zda pacient dodržel podmínky odběru (na lačno, není-li po námaze, neužíval-li léky).

Pracovní postup

1.     Příprava materiálu a příslušné dokumentace, zvláštní pozornost je nutno věnovat nemocným v intenzivní péči a odběrům pro krevní transfuze. Tato příprava je zaměřena zejména s ohledem na prevenci záměn vzorků.

2.     Identifikace nemocného - odběrový personál musí zkontrolovat identifikaci nemocného, u pacientů schopných spolupráce ověří jeho totožnost, na případné nejasnosti předem upozorní odpovědného lékaře. U nemocných neschopných spolupráce (bezvědomí, děti, psychiatričtí nemocní, cizinci) identifikaci verifikuje sestra, případně příbuzní pacienta.

3.     Ověří se dodržení potřebných dietních omezení.

4.     Odběrová osoba před odběrem ověří dostupnost a kvalitu potřebných pomůcek (jehly, stříkačky,  zkumavky apod.), označí zkumavky identifikačními údaji a seznámí nemocného s postupem odběru.

5.     U sedících nemocných odběrová osoba doporučí příslušnou polohu paže, tj. podložení paže opěrkou v natažené pozici, bez pokrčení v lokti. U ležících nemocných zajistí přiměřenou polohu s vyloučením flexe v lokti. Pacient by neměl být před odběrem násilně probuzen, během odběru by neměl jíst nebo žvýkat.                                                                  

6.     Při vlastním odběru se nemocný vyzve k sevření pěsti, opakované "pumpování" se však nedovolí.

7.     Zkontroluje se kvalita žilního systému v loketní jamce, například zejména s ohledem na zhojenou popáleninu, stavy po ablaci prsu, hematomy, parenterální terapii (volí se vždy opačná paže), zavedené kanyly. Málo zřetelné žíly lze zvýraznit například masáží paže od zápěstí k lokti, krátkými poklepy ukazovákem na místo odběru, aplikací teplého prostředku (kolem 40°C po dobu 5 minut), spuštěním paže podél okraje postele. Při žilním odběru u dětí mladších dvou let lze pro odběr použít pouze povrchové žíly. Vždy je nutné maximálně zabránit poranění žíly nebo paže způsobené neočekávaným pohybem dítěte.

8.     Provede se dezinfekce místa vpichu vhodným desinfekčním prostředkem (viz.: desinfekční řád Nemocnice Sušice), po dezinfekci je nutné kůži nechat oschnout jednak pro prevenci hemolýzy vzorku, jednak pro odstranění pocitu pálení v místě odběru. Desinfekční prostředek je nutné nechat působit předepsanou dobu (dle návodu). Po dezinfekci je další palpace místa odběru nepřijatelná !!!

9.     Použití turniketu - turniket smí být aplikován maximálně jednu minutu. Opakované použití je možné nejdříve až po dvou minutách.

10. Při použití vakuových systémů se vloží vhodná jehla do držáku, palcem ve vzdálenosti 2 až 5 cm pod místem odběru se stabilizuje poloha žíly, provede se venepunkce a teprve potom se postupně nasazují vhodné zkumavky. Vakuová zkumavka se nesmí nasadit na vnitřní jehlu držáku před venepunkcí, protože by se vakuum ve zkumavce zrušilo. Jakmile krev začne pomocí vakua vtékat do zkumavky, lze odstranit turniket. Pozice jehly v žíle se přitom nesmí změnit. Je-li ve vakuované zkumavce protisrážlivé nebo stabilizační činidlo, musí se zabránit styku tohoto činidla s víčkem zkumavky. V případě použití uzavřeného odběrového systému Sarstedt zabránit zpětnému nasátí krve s činidlem do žilního systému. Vakuum ve zkumavce zajistí jak přiměřené naplnění zkumavky, tak dostatečný poměr krve a protisrážlivého činidla. Jednotlivé zkumavky s přídatnými činidly je nutno bezprostředně po odběru promíchat pěti až desetinásobným šetrným převracením (dle návodu).

11. Doporučené pořadí odběrů z jednoho vpichu:

·       zkumavky na odběr hemokultury nebo sedimentace erytrocytů

·       zkumavky pro hemokoagulaci, s citrátem sodným

·       biochemická a serologická vyšetření (sérum)

·       biochemická vyšetření ( s Li - heparinem)

·       vyšetření krevního obrazu, příp. biochemická vyšetření s K2EDTA nebo K3EDTA

·       zkumavka na vyšetření glukozy a laktátu s NaF

12. Pokud se neodebírá krev na vyšetření z hemokultury nebo sedimentace erytrocytů, lze předřadit kteroukoliv odběrovou zkumavku bez aditiv (viz.: Doporučení ČHS ČSL JEP)

13. Pokud se nepodaří odebrat dostatečné množství krve, může se použít některý z následujících postupů:

·       změní se pozice jehly

·       použije se jiná vakuovaná zkumavka

·       uvolní se příliš zatažený turniket.

14. Pacient během a po odběru uvolní svalové napětí paže. Místo vpichu i s jehlou se zakryje gázovým čtvercem. Na gázový čtvereček se přiměřeně zatlačí, a pomalým tahem se odstraní jehla ze žíly. Přitom se dbá, aby nedošlo k poranění pacientovy paže (kožní poranění).

15. Ošetření paže po odběru:

·       Za normálních okolností se gázou místo odběru setře a aplikuje se náplasťové nebo gázové zakrytí místa odběru. Pacientovi se doporučí ponechat místo odběru zakryté nejméně 15 minut.

·       Při pokračujícím krvácení z místa odběru se pomocí gázového čtverce a přiměřeného tlaku na místo odběru vyčká zastavení krvácení. Gázový čtverec se pomocí gázového obvazu pevně připevní k paži. Pacientovi se doporučí tento způsob ošetření nejméně 15 minut.

·       Při výrazném krvácení se použije tlakový obvaz na místo odběru a informuje se ošetřující lékař.

16. Klasický odběr pomocí stříkačky a jehly se již nedoporučuje, protože je vhodnější používat uzavřený vakuový bezpečnostní systém.

17. Bezprostředně po odběru je nutné bezpečně zlikvidovat jehly. Použité jehly se po odběru umístí do kontejneru na ostrý nebezpečný odpad. Při všech operacích s jehlami je nutné vyloučit poranění.

18. Chlazení vzorků. U některých komponent je nutné vzorek krve bezprostředně po odběru ochladit, aby se zpomalily metabolické a jiné procesy ovlivňující koncentraci nebo aktivitu vyšetřovaných komponent. Příkladem jsou následující komponenty: gastrin, amoniak, laktát, katecholaminy, acidobazické parametry, parathormon, osteokalcin.

19. Čas odběru krve (datum, hodina a minuta) se zaznamená na žádanku. Podobným způsobem se zaznamenávají také informace o komplikacích při odběru spolu s identifikací odběrového pracovníka.

20. Do laboratoří provádějících požadované testy se odešlou správně označené zkumavky s příslušnými žádankami.

21. Odběry krve se řádně plánují tak, aby nedocházelo ke zbytečné anemizaci pacientů (dětský věk, nemocní v těžkých stavech). Pro odběr vzorků v předem definovaných časech je nutné vypracovat vhodné písemné směrnice. Podobné směrnice je nutné vypracovat pro odběry krve z forenzních důvodů (alkohol) nebo pro odběry při intoxikacích.

22. Odběry krve z centrálních katetrů (v. subclavia a další) nebo z katetrů určených pro parenterální výživu se nedoporučují, pokud pro použití těchto míst pro odběr krve nerozhodne lékař. Podobně tomu je při odběrech z kanyl, heparinizovaných zámků, ze spojek dialyzovaných pacientů apod. Při všech těchto odběrech je nutné krev kontaminovanou výživnými nebo jinými roztoky nechat odtéci do zkumavky, která se na vyšetření nepoužije.

23. Pokud jsou nemocnému podávány infúze nebo transfúze, je nutno uskutečnit odběr krve z druhé ruky k zabránění kontaminace krevního vzorku (naředění, glukóza, minerály apod.). Nelze-li to dodržet, pak by měl být odběr krve proveden distálně od aplikovaných roztoků a po jejich zastavení alespoň na 3 minuty.

24. Odebranou krev je nutno chránit před světlem (přímé sluneční světlo, zářivky) a transportovat co nejdříve, nejpozději do 1 hodiny od odběru do laboratoře.

27.Ihned po odběru je nutno dodat krev na následující stanovení: APTT, stanovení ABR a krevních plynů (Astrup), glukóza,

 

Odběr kapilární  krve

 

Pracovní postupOSN-E

1.       Identifikace nemocného - odběrový personál musí zkontrolovat identifikaci nemocného, u pacientů schopných spolupráce ověří jeho totožnost, na případné nejasnosti předem upozorní odpovědného lékaře. U nemocných neschopných spolupráce (bezvědomí, děti, psychiatričtí nemocní, cizinci) identifikaci verifikuje sestra, případně příbuzní pacienta.

2.       Náležité poučení pacienta před odběrem hraje klíčovou roli v celém procesu laboratorního vyšetření a je nezbytné pro správnost vyšetření.

3.       Ověří se dodržení potřebných dietních omezení.

4.       Odběrová osoba před odběrem ověří dostupnost a kvalitu potřebných pomůcek (jehly, stříkačky, zkumavky apod.), zkontroluje identifikační údaje na zkumavkách a seznámí nemocného s postupem odběru.

5.       Vlastní odběr:

6.       Provede se dezinfekce místa vpichu vhodným desinfekčním prostředkem (viz.: desinfekční řád Sušické nemocnice s.r.o.), po dezinfekci je nutné kůži nechat oschnout jednak pro prevenci hemolýzy vzorku, jednak pro odstranění pocitu pálení v místě odběru. Desinfekční prostředek je nutné nechat působit předepsanou dobu (dle návodu). Po dezinfekci je další palpace místa odběru nepřijatelná !!!

7.       Po odběru vzorku na ABR :

8.       Chlazení vzorků. U některých komponent je nutné vzorek krve bezprostředně po odběru ochladit, aby se zpomalily metabolické a jiné procesy ovlivňující koncentraci nebo aktivitu vyšetřovaných komponent. Příkladem jsou následující analýzy: laktát,  ABR.

9.       Čas odběru krve (datum, hodina a minuta) se zaznamená na žádanku. Podobným způsobem se zaznamenávají také informace o komplikacích při odběru spolu s identifikací odběrového pracovníka.

10.    Do laboratoře se odešle správně označená kapilára nebo mikrozkumavka s příslušnými žádankami.

 

Hlavní zdroje preanalytického ovlivnění změřených laboratorních hodnot

1.     Chyby při přípravě nemocného

·       Pacient nebyl nalačno, požité tuky způsobí přítomnost chylomiker v séru nebo plazmě, zvýší se koncentrace glukózy.

·       V době odběru, anebo těsně před odběrem dostal pacient infúzi v místě odběru.

·       Pacient nevysadil před odběrem léky.

·       Odběr nebyl proveden ráno nebo byl proveden po mimořádné fyzické zátěži (včetně nočních směn).

·       Delší cestování před odběrem se může negativně projevit např. u kardiaků.

·       Je zvolena nevhodná doba odběru: během dne řada biochemických a hematologických hodnot kolísá, odběry mimo ráno ordinujeme proto jen výjimečně, kde mimořádný výsledek může ovlivnit naléhavé diagnostické rozhodování.

·       Pokud příliš úzkostlivý pacient dlouho před odběrem nejedl ani nepil, jsou výsledky ovlivněny dehydratací, případně stresem pacienta.

2.     Chyby způsobené nesprávným použitím turniketu při odběru

·       Dlouhodobé stažení paže nebo nadměrné cvičení ("pumpování") se zataženou paží před odběrem vede ke změnám poměrů tělesných tekutin v zatažené paži (zvýšením hydrostatického tlaku v krevním řečišti dojde k přesunu vody extravaskulárně a tím k „zahuštění“ krve), ovlivněny jsou např. koncentrace lipoproteinů nebo proteinů (zvýšení).

3.     Chyby vedoucí k hemolýze vzorku - hemolýza (viz. tabulka) vadí většině biochemických i hematologických vyšetření zejména proto, že řada látek přešla z erytrocytů do séra nebo plazmy nebo že zbarvení interferuje s vyšetřovacím postupem.

Hemolýzu působí:

·       Znečištění jehly nebo pokožky stopami ještě tekutého dezinfekčního roztoku.

·       Použití příliš tenké jehly, kterou se pak krev násilně nasává.

·       Prudkým vystřikováním krve ze stříkačky do zkumavky.

·       Prudké třepání krve ve zkumavce (padá v úvahu i při nešetrném transportu krve ihned po odběru).

·       Uskladnění plné krve v lednici.

·       Prodloužení doby mezi odběrem a dodáním do laboratoře.

·       Použití nesprávné koncentrace protisrážlivého činidla.

4.     Chyby při adjustaci, skladování a transport

·       Použilo se nesprávné protisrážlivé činidlo nebo jeho nesprávný poměr k plné krvi.

·       Zkumavky s materiálem nebyly dostatečně označeny nebo byly potřísněny krví.

·       Uplynula dlouhá doba mezi odběrem a oddělením krevního koláče nebo erytrocytů od séra nebo plazmy (řada látek včetně enzymů přešla z krvinek do séra nebo do plazmy, rozpad trombocytů vede k uvolnění destičkových komponent - ACP a další).

·       Krev byla vystavena vysoké teplotě nebo mrazu.

·       Krev byla vystavena přímému slunečnímu světlu (krev určenou k přesnému stanovení koncentrace bilirubinu chraňte i před normálním denním světlem a světlem zářivek, protože světelné paprsky urychlují oxidaci bilirubinu, který pak nelze správně stanovit).


Základní analytické interference s možností zkreslení naměřených laboratorních hodnot

 

·       Lipémie (chylozita séra, tj.disperze tukových částic v séru při nedodržení odběru na lačno)

·       Hemolýza (červené zbarvení séra uvolněným hemoglobinem)

·       Ikterita - hyperbilirubinémie (žluté zbarvení séra způsobené vyšší hladinou bilirubinu)

·       Interference endogenních protilátek (chladové aglutininy, kryoglobuliny, heterofilní protilátky - HAMA, makroenzymy - makroamylázémie, autoprotilátky)

·       Lékové interference

 

Analyt

Lipémie

Hemolýza

Hyperbilirubinémie

Albumin

 

ruší

 

ALP

 

+

 

ALT (7x více v erytrocytech)

 

+

 

AMS

+

nevadí do 2,5 g/l S-Hb

 

AST (40x více v erytrocytech)

 

+ +

 

Bilirubin

 

+ -

 

CB

+ -

+ -

 

CK, CK-MB

 

+

 

Kalium

 

+ +

 

P

 

ruší

ruší

Mg

ruší

ruší

ruší

IgG

ruší

ruší

ruší

Kreatinin

 

+

-

LD (160x více v erytrocytech)

 

+ + +

 

Li

 

ruší

 

KM

 

ruší

ruší

TG

+

nevadí do 2,0 g/l S-Hb

ruší

Fe

ruší

ruší

 

GGT

+

ruší

+